Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

POHĽAD ZBLÍZKA – INKUNÁBULY

marec 15 @ 17:00 - 18:00

O podujatí


POHĽAD ZBLÍZKA – INKUNÁBULY 

V piatok 15. marca sa uskutoční špeciálna prehliadka kaštieľa z cyklu Pohľad zblízka.

Historik Mgr. Matúš Molnár, vedúci Oddelenia výskumu a starostlivosti o zbierkový fond SNM – Múzea Betliar, priblíži nielen svoju prácu kurátora historickej knižnice kaštieľa Betliar, ale predovšetkým jedny z najvzácnejších kníh zachovaných v historickej knižnici Andrássyovcov. Sú nimi inkunábuly – prvotlače – vydané v prvých desaťročiach po vynáleze Gutenbergovej kníhtlače (do roku 1500).

Ich výskyt zvyšuje hodnotu každej svetovej knižnice. V betliarskej knižnici bolo doposiaľ identifikovaných 7 prvotlačí. Verejnosti budú prezentované vôbec po prvýkrát a to spolu s neskorostredovekými rukopismi – ich predchodcami a zároveň starými tlačami zo 16. storočia, tzv. postinkunábulami, ako ďalším vývojovým stupňom produkcie kníhtlače.

Okrem priblíženia tých najstarších kúskov betliarskej knižnice sa návštevníci dozvedia aj o historickom vývoji kníhtlače, typografických technikách a inkunábulistike.

V neposlednom rade bude reč aj o zberateľstve Andrássyovcov, ktoré (do určitej miery) podnietilo vznik samotnej knižnice či záujem zaradiť do jej fondu vzácne prvotlače. Tento Pohľad zblízka ponúka náhľad do tematickej pestrosti inkunábul, medzi ktorými môžeme nájsť okrem teologickej literatúry aj medicínske či satirické dielo. Návštevníci budú mať zároveň jedinečnú možnosť vstúpiť do samotnej nádhernej knižnice Andrássyovcov!

Komentovaná prehliadka je limitovaná počtom osôb v skupine, preto vám v prípade záujmu odporúčame telefonickú rezerváciu na čísle +421 918 723 500

Vstupné 15 €/osoba, zľavnené 12 €/osoba

Tešíme sa na Vás!

Podrobnosti

Dátum:
marec 15
Čas:
17:00 - 18:00
Udalosť Category:
Webstránka:
http://muzeumbetliar.sk/

Miesto udalosti

SNM – Múzeum Betliar
Kaštieľna 6
Betliar, 049 21 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 58 798 31 18
Webstránka:
www.muzeumbetliar.sk

Organizátor

SNM – Múzeum Betliar
Telefón:
+421 918 723 500
Email:
sandra.petrikova@snm.sk
Webstránka:
www.snm.sk