Noc múzeí

19. mája 2018

Udalosť Navigation

Noc múzeí 2018

Noc múzeí a hrdinov v kaštieli Betliar

Tohtoročnú noc múzeí sme sa rozhodli venovať hrdinom, ktorí sú dôležití nielen v dejinách, ale aj v našich životoch. Rovnako ako história aj my potrebujeme hrdinov a vzory a kde inde ako v múzeu sa o nich môžeme najviac dozvedieť. Môže mať aj múzeum svojho hrdinu? Okrem kurátorov, reštaurátorov, konzervátorov, sprievodcov či návštevníkov, pre ktorých pracujeme, sú našimi hrdinami tí, vďaka ktorým sa zachovali cennosti, ktoré dnes obdivujeme v interiéroch kaštieľa. Kaštieľ Betliar je jediným kaštieľom na Slovensku, v ktorom sa zachránili pôvodné zbierky. Vďaka tomu sa stal unikátom a jednou z najnavštevovanejších slovenských pamiatok. Kaštieľ a park v Betliari zachránil pred pustošením evanjelický farár Štefan Havlík, ktorého pamiatku si pri príležitosti medzinárodného dňa múzeí uctíme odhalením pamätnej tabule. Druhým významným menom je spoluzakladateľka umenovedy Dr. Alžbeta Güntherová-Mayerová, ktorá ako prvá v búrlivých päťdesiatych rokoch minulého storočia spracovala zbierky hradu a kaštieľa.

Pri príležitosti Noci múzeí predstavíme návštevníkom nové priestory tvorivých dielní, ktoré boli vytvorené po rekonštrukčných prácach vo dvore budovy grófskej kuchyne. Táto časť areálu doteraz nebola využívaná a odteraz bude venovaná našim najmenším návštevníkom pre ich tvorivé aktivity. Programy pre deti budeme organizovať v priebehu celého roka. Chýba nám ale názov našich nových priestorov a preto by sme radi zapojili aj širokú verejnosť do hľadania ich mena. Súťaž o najlepší názov tvorivých dielní bude súčasťou otvorenia týchto priestorov. Otvorenie bude spojené s kreatívnymi aktivitami pre deti, ktoré o 13.00 spestrí detské divadlo Theátrum z Rožňavy.

Podvečer sa na pódiu pred kaštieľom predstavia hudobníci Marek Lacko a Tomáš Sučík a moderátorka Andrea Lučanská vyspovedá kurátorov múzea. Vo večerných hodinách si návštevníci budú môcť vybrať z dvoch typov prehliadok. Jednak to budú klasické prehliadky stálej expozície a tiež špeciálne prehliadky po nezvyčajných trasách pod vedením odborných pracovníkov, ktorí budú rozprávať o svojich hrdinoch a hrdinoch nášho kaštieľa.

Vyvrcholením sobotného večera bude ohňostroj pred kaštieľom, ktorý mal veľkú obľubu v aristokratických kruhoch už od 18. storočia a tvoril neoddeliteľnú súčasť každej väčšej šľachtickej oslavy. Kaštieľ a jeho areál budú pre návštevníkov prístupné do polnoci.

Program:

11.00 -15.00  Otvorenie tvorivých dielní pre deti v bývalom hospodárskom dvore s divadelným predstavením divadla Theátrum z Rožňavy a súťažou o najvýstižnejší názov pre nový objekt tvorivých dielní.

15.00  Odhalenie pamätnej tabule Ev. a. v. kňazovi Štefanovi Havlíkovi, ktorý sa zaslúžil
o záchranu a zachovanie Andrássyovských zbierok po druhej svetovej vojne.

17.00 – 18.00  Moderované rozhovory s kurátormi múzea (Moderuje Andrea Lučanská)
a koncert Mareka Lacka a Tomáša Sučika.

18.00  Večerné prehliadky kaštieľa: klasická prehliadka a špeciálna prehliadka pod vedením kurátorov múzea s názvom „Hrdinovia kaštieľa“.

23.00  Ohňostroj.

19. mája 2018