9. júna 2018 @ 9:00 - 16:00

Poľovnícky deň v Betliari

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.

V početných pohodlných apartmánoch kaštieľa prebývala aj spoločenská elita, zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách. Poľovačky na medvede, jeleniu zver, vlky či diviaky sa usporadúvali v betliarskych revíroch a v okolitých lesoch, ktoré obklopujú náš rozsiahly anglický park. V priestoroch kaštieľa Andrássyovcov v Betliari a depozitároch SNM-Múzea Betliar sa zachovala najrozsiahlejšia a najucelenejšia kolekcia pôvodných historických trofejí.

V roku 1885 gróf Emanuel I. Andrássy založil v Betliari zvernicu pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. Jej základ tvorilo 16 jeleníc a 5 jeleňov privezených zo Zemplína.
V rozširovaní zvernice pokračoval aj Emanuelov syn gróf Gejza I. Andrássy. Počas 2. svetovej vojny zvernica zanikla, ale Štátne lesy ju na tomto historickom mieste obnovili už v roku 1967. Zvernica v Betliari so 130-ročnou históriou tak patrí medzi najstaršie v súčasnosti fungujúce zvernice na Slovensku.

SNM-Múzeum Betliar v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského poľovníckeho zväzu Gemer Rožňava – Revúca, Obvodnou poľovníckou komorou Rožňava a Lesmi Slovenskej republiky š.p., odštepný závod Rožňava, usporiada 9. júna už piatykrát Poľovnícky deň v areáli historického parku kaštieľa.

Program:

9.00 Slávnostný poľovnícky sprievod a otvorenie Poľovníckeho dňa

10.00 Svätohubertovská omša

11.00 Odovzdávanie vyznamenaní „Za významné zásluhy o rozvoj Slovenského
poľovníctva“ poľovníkom z regiónu Gemera

12.00 Vyhodnotenie súťaže vo varení poľovníckeho guláša

12.15 Vyhodnotenie výstavy a prezentácia plemena poľovného psa Tatranský durič

13.00 Poľovnícka hudba, ukážky poľovníckych signálov

13.30 Pasovanie nových poľovníkov, absolventov poľovníckeho kurzu

14.00 Ukážky vábenia zveri a 0. ročník Súťaže vo vábení jeleňov v Betliari

15.30 Vyhodnotenie prebiehajúcich súťaží poľovníckeho dňa

16.00 Ukončenie poľovníckeho dňa

Súbežne s programom bude prebiehať:

Výstava poľovných psov Tatranský durič (9.30 – 12.00)

Gemerské majstrovstvá vo varení poľovníckeho guláša (8.00 – 12.00)

Ukážky sokoliarstva (sokoliarska skupina KANÁT)

Ukážky poľovníckej kynológie

Ukážky poľovníckej lukostreľby

Výstavka poľovníckych trofejí a zhodov z okresu Rožňava

Strelecké súťaže (vzduchovka, luk, šípky)

Atrakcia pre deti, lesná pedagogika

Remeselnícky jarmok

V priestoroch kaštieľa je sprístupnená výstava „Sudán 1911 Andrássyovci vo svete – svet v Betliari“.
Vstupy do kaštieľa a na výstavu sú organizované podľa návštevného poriadku múzea.

9. júna 2018