O podujatí
VÝSTAVA ČOHO SA JEJ RUKA DOTKLA, NA ČOM SPOČINUL JEJ POHĽAD
120 ROKOV FRANTIŠKINHO MÚZEA NA HRADE KRÁSNA HÔRKA
Pripomíname si 120. výročie jedinečného múzea venované Františke Andrássyovej, manželke posledného mužského potomka mladšej vetvy rodu Andrássy, grófa Dionýza Andrássyho. Múzeum otvorilo brány širokej verejnosti v roku 1904. Všetko sa začalo 26. októbra 1902 v nedeľu o deviatej večer v Mníchove vo vile Hubertus, kde zomrela ťažko chorá grófka, milovaná manželka Dionýza. Hodiny v tvare štvorlístka na jej nočnom stolíku zastavili a do dnes ukazujú deväť hodín. SIC SEPARAT AMARA MORS – Takto delí horká smrť.
Gróf začal s budovaním pietneho múzea bezprostredne po smrti svojej manželky. Už 16. februára 1903 vydala Gemersko-malohontská župa, na základe Dionýzovej žiadosti, rozhodnutie o zriadení múzea Františky na hrade Krásna Hôrka.
Vo Františkinom múzeu zhromaždil gróf predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich viedenského sídla. Aj posteľ, tak ako bola vtedy, keď v nej nebohá naposledy vydýchla a šaty, topánky, kabelky, zápisníky, rukavičky či okuliare – všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spočinul jej pohľad previezli na hrad Krásna Hôrka, aby naveky oslavovali pamiatku ženy…, ktorá do dejín vstúpila ako grófka Fanny Andrássy, ochrankyňa biednych, sirôt a vdov. Na počesť veľkej lásky a obety.
Pozývame Vás na prehliadku pietneho múzea venovaného jednej osobe – manželke – ktoré je na území dnešného Slovenska a vôbec celého niekdajšieho Rakúsko – Uhorska ojedinelým zjavom.
Na tejto výstave Vám chceme sprostredkovať zážitok, podobný tomu, aký mohli mať návštevníci Františkinho múzea na začiatku 20. storočia. Svojim spôsobom ide o jedinečný pokus vystaviť múzeum – teda ukázať princípy, na ktorých bolo vybudované niečo, čo v našich zemepisných šírkach nemá obdoby. Uvedomujeme si zdĺhavú rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka, preto veríme, že táto výstava aspoň čiastočne nahradí zážitok z krásnych predmetov, ktoré z Krásnej Hôrky pochádzajú.
Výstavu otvorila kunsthistorička a pamiatkarka Edita Kušnierová.
Autormi výstavy sú gróf Dionýz Andrássy (1835 – 1913), Jozef Mihalik (1860 – 1925), Štefan Sulyovszky (1950-1927), ďalej Július Barczi, Tímea Mátéová, Katarína Bányászová, Matúš Molnár.
Tešíme sa na Vás!
Kontakt: Mgr.art Sandra Petríková +421918723500; sandra.petrikova@snm.sk