Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

ČO UKRÝVA KAŠTIEĽ

5. decembra 2015 @ 9:30 - 17. apríla 2016 @ 17:00

Udalosť Navigation

Co ukryva kastiel Betliar bystava predlzena

VITAJTE V KAŠTIELI – VITAJTE V MÚZEU


Kaštieľ v Betliari, stojaci na starších základoch, pretvoril gróf Emanuel I. Andrássy (1821-1891) v 80-tych rokoch 19. storočia na luxusné reprezentatívne sídlo, v ktorom okrem pohodlných apartmánov vznikol priestor aj pre jeho bohaté zbierkové kolekcie. Železný gróf patriaci medzi významných zberateľov svojej doby, uvažoval o svojej zbierke ako o múzeu. Jeho betliarske sídlo je tak vzácnym príkladom reprezentatívneho aristokratického obydlia s dispozične výrazne definovanými priestormi určenými na „ukazovanie“ kolekcií zbraní či diel starých majstrov. Na prvom poschodí bola hala preplnená brneniami, mečmi, puškami, preparátmi či orientálnymi textíliami a na druhom poschodí, v miestnosti so svetlíkom vystavoval na obdiv svoju zbierku malieb.

V zberateľských aktivitách pokračovali aj ďalšie dve generácie Andrássyovcov. Náznaky koncepčne budovaných zbierok Gejzu I. (1856-1938) a jeho syna Emanuela II. (1892-1953), sa však rozplývajú vo víre historických zmien, postupnom okliešťovaní rodového majetku, presune do iných sídiel a v snahe aspoň torzálne zachovať zbierku budovanú niekoľko generácií.

Andrássyovci definitívne opustili Slovensko v roku 1944 a takmer hneď po ukončení druhej svetovej vojny sa ich betliarske sídlo sprístupnilo verejnosti. V kaštieli sa zachovalo veľké percento pôvodného zariadenia, zbierok, predmetov dennej potreby a vlastne všetkého, čo jedna „domácnosť“ potrebuje pre svoj život. A práve tieto predmety – raz vzácne, inokedy menej, vydáva z času na čas kaštieľ na obdiv svojich nových „pánov“ – historikov, teoretikov umenia, muzeológov, archivárov či reštaurátorov.

Predmety, ktoré sa nachádzajú v našom kaštieli, majú všetky rovnaký osud: sú rovnocennou mozaikou veľkého príbehu jeho dejín a jeho niekdajších majiteľov, ich status v rámci múzejnej legislatívy je však rozdielny.

Kým sa predmet v očiach zákona a predpisov stane plnohodnotným zbierkovým predmetom, musí prejsť dlhú cestu od svojho nájdenia, cez schválenie jeho prijatia komisiou na tvorbu zbierok, prvostupňové spracovanie, až po odbornú katalogizáciu v online systéme Ministerstva kultúry SR. Na tejto ceste ho sprevádzajú kurátori, ktorých práca je motivovaná odvekou snahou človeka, uchovať doklady minulosti pre budúce generácie.

Fotogaléria


Podrobnosti

Začiatok:
5. decembra 2015 @ 9:30
Koniec:
17. apríla 2016 @ 17:00
Udalosť Category:

Miesto udalosti

SNM – Múzeum Betliar
Kaštieľna 6
Betliar, 049 21 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 58 798 31 18
Webstránka:
www.muzeumbetliar.sk