Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Žofia – Pani Krásnej Hôrky

10. júna 2016 - 18. septembra 2016

Žofia
Žofia

O podujatí


Výstava “Žofia” je dôležitým výskumným a prezentačným projektom betliarskeho múzea, v rámci ktorého sa ozrejmí a na prezentáciu na hrade Krásna Hôrka (dlhodobo v rekonštrukcii) pripraví jedna z najatraktívnejších častí jeho dejín. Príbeh Žofie Andrássyovej-Serédyovej, hradnej pani Krásnej Hôrky a manželky kuruckého generála Štefana Andrássyho fascinuje od nepamäti každého návštevníka expozícií betliarskeho kaštieľa i hradu Krásna Hôrka. Okrem romantického príbehu, známeho z Jókaiho slávneho historického románu Levočská biela pani stojí za populárnosťou Žofie a s ňou súvisiacej histórie aj jej “zázračne” zachovalé telo. V nedávnej minulosti sa však objavili isté pochybnosti o totožnosti tela, ktoré sa ešte aj dnes nachádza v kaplnke hradu Krásna Hôrka. Už pred požiarom hradu vyvstala potreba venovať sa telu aj z mikrobiologického hľadiska, aby bolo možné jeho zachovanie do budúcnosti. Teraz, kedy je nutné reštaurovať sklenený sarkofág, v ktorom je Žofia uložená od začiatku 19. storočia, otvára sa možnosť aj na podrobné preskúmanie jej pozostatkov. Výstava má ambíciu predstaviť obdobie života tejto zaujímavej historickej osobnosti v čase posledného stavovského povstania, poukázať na unikáty zachovalé z tejto doby v zbierkovom fonde kaštieľa Betliar a hradu Krásna Hôrka a zároveň ponúknuť návštevníkom výsledky bádania v laboratóriách, výsledkom ktorých budú také informácie ako presný vek zosnulej, príčina jej smrti či rekonštrukcia jej tváre.

ŽOFIA – PANI KRÁSNEJ HÔRKY


Letná sezóna 2016 sa v betliarskom kaštieli nesie v znamení tajomstvami opradenej barónky Žofie Serédyovej. Múzeum sídliace v kaštieli Andrássyovcov sa rozhodlo o nej usporiadať reprezentatívnu výstavu, ktorá je zároveň súčasťou príprav novej expozície hradu Krásna Hôrka. Výstavu sme mohli zorganizovať aj vďaka podpore Poštovej banky, ktorá je jej generálnym partnerom.

Výstava sa snaží vďaka historickému a pramennému výskumu priblížiť návštevníkom život tejto záhadnej osobnosti. Žofia Serédyová sa narodila asi v roku 1663 v bohatej a významnej sedmohradskej šľachtickej rodine. Jej prvým manželom bol vysokopostavený vojenský hodnostár, František Rhédey, kapitán mesta a župan stolice Kluž (Cluj Napoca, Rumunsko). Sobášom s barónom Štefanom I. Andrássym v roku 1689 sa stala súčasťou rodu, ktorý od 16. storočia ovládal  hrad Krásna Hôrka. Veľká časť Žofiinho života sa však zrejme odohrávala na cestách medzi Sedmohradskom, panstvami zdedenými po rodičoch a majetkami jej druhého manžela. Dokumenty, nachádzajúce sa v archívoch v Levoči, Rožňave, Prešove a Budapešti hovoria o nebývalom Žofiinom bohatstve v podobe luxusných šiat, šperkov či strieborných a zlatých nádob.

Žofia sa dožila pravdepodobne 47 rokov a smrť ju zastihla na hrade Krásna Hôrka, na sklonku posledného stavovského povstania Františka II. Rákócziho. Barónku pochovali v krypte farského kostola v Krásnohorskom Podhradí, kde jej telo našli o viac ako sto rokov v takmer neporušenom stave. Vzhľadom na výnimočnosť tejto skutočnosti sa Andrássyovci rozhodli pozostatky preniesť do hradu, kde ich vystavili v kaplnke Nanebovzatia Panny Márie.

Na výstavu sa podarilo zapožičať unikátne zbierkové predmety z pätnástich slovenských, maďarských a rumunských fondových a pamäťových inštitúcií. Návštevníci si tak budú môcť pozrieť viac ako sto vzácnych artefaktov zo 17. a 18. storočia, z ktorých mnohé pochádzajú z pôvodného zariadenia hradu Krásna Hôrka. Život a kultúru doby Žofie Serédyovej verne odzrkadľujú predmety patriace jej najbližším príbuzným, ako sú napríklad unikátne renesančné a barokové šperky, zlatnícke práce, sklo, keramika, výtvarné diela, textílie a nábytok.

Snáď najzaujímavejším a pre návštevníkov najlákavejším „predmetom“ výstavy je samotná múmia, ktorú tím vedcov z Univerzity Komenského a SAV v Bratislave podrobil výskumu. Jeho výsledkom je okrem iného aj rekonštrukcia Žofiinej tváre, ktorú prezentujeme aj v podobe plastiky.

Fotogaléria


Podrobnosti

Začiatok:
10. júna 2016
Koniec:
18. septembra 2016
Udalosť Category:

Miesto udalosti

SNM – Múzeum Betliar
Kaštieľna 6
Betliar, 049 21 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 58 798 31 18
Webstránka:
www.muzeumbetliar.sk

Organizátor

SNM – Múzeum Betliar
Telefón:
+421 918 723 500
Email:
sandra.petrikova@snm.sk
Webstránka:
www.snm.sk