Loading Udalosti

september 14 @ 10:00 - september 28 @ 17:00

O podujatí

Dni európskeho kultúrneho dedičstva v kaštieli Betliar

V areáli kaštieľa, iba pár metrov od vstupnej brány stojí klasicistická stavba s prvkami barokového slohu v tvare rotundy zastrešenej kupolou. Dal ju postaviť gróf Leopold Andrássy ako verejnú knižnicu, do ktorej umiestnil svoju zbierku kníh. Začiatkom 20. storočia bola knižnica premiestnená do kaštieľa a rotunda sa od tých čias nevyužívala až do roku 2015, kedy SNM – Múzeum Betliar pripravilo pre návštevníkov aktivitu s názvom Múzeum Contemporary, ktorej autorom bol Jaro Varga (1982), slovenský umelec žijúci v Prahe, kurátor galérie MeetFactory. Dnes je tento objekt využívaný na občasné krátkodobé výstavy, avšak návštevníkom nie je prístupný každodenne.

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude rotunda otvorená pre širokú verejnosť počas sobôt v mesiaci september, v čase od 10:00 do 17:00. Návštevníci si budú môcť prezrieť objekt zvnútra, ale tiež získať zaujímavé informácie o jeho histórii a súčasnosti. Počas celého mesiaca bude v rotunde inštalovaná výstava historických trofejí kamzičej zveri zo zbierok Andrássyovcov, ktoré boli vďaka odbornej pomoci zamestnancov Lesov SR, Odštepný závod Rožňava ohodnotené podľa oficiálnych tabuliek na hodnotenie trofejí C.I.C, a ktoré prezentujú významnú poľovnícku históriu kaštieľa.

Začiatok:
september 14 @ 10:00