Loading Udalosti

« All Udalosti

  • This event has passed.

Láska v kaštieli?

14. februára 2019 @ 18:00 - 19:30

Láska v kaštieli?
Láska v kaštieli?

O podujatí


Láska v kaštieli?

Lásky, škandály, manželstvá a tajné lásky Andrássyovcov

Špeciálne večerné prehliadky kaštieľa Betliar s kurátormi na tému lásky v aristokratických kruhoch a jedinečné prehliadky kaštieľa Betliar doplnené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov

14. február – 17. február 2019 v kaštieli Betliar

Spoznať svet, dodržať striktné pravidlá pre vstup do spoločnosti, zúčastniť sa prvých plesov, nájsť si manžela na základe strategických rozhodnutí a nie úprimných citov, pretože láska je len pre slúžky… To sú slová, ktoré výstižne popisujú životné etapy, ktorými musela prejsť každá mladá aristokratka a aristokrat v spoločnosti uhorskej šľachty.

Aristokracia bola známa ako svet prísnych pravidiel, ktoré upravovali každodenný život a mali z mladých šľachticov a šľachtičných vychovať reprezentantov najvyššej spoločnosti. Ako tieto pravidlá ovplyvňovali ich túžbu po láske a osobné vzťahy? Bolo možné sa „len tak“ zaľúbiť a vybrať si svojho budúceho partnera? Išlo naozaj len o strategické rozhodnutia? Alebo boli aj výnimky? V deň sviatku zaľúbených a počas najbližšieho víkendu vám tajomný svet osobných príbehov lásky priblížime aj v SNM – Múzeu Betliar.

Špeciálne večerné prehliadky kaštieľa Betliar s kurátormi na tému lásky v aristokratických kruhoch 14. február, 18:00, kaštieľ Betliar
Vo štvrtok 14. februára pozývame všetkých, no predovšetkým zaľúbených, na komentovanú prehliadku kaštieľa s názvom Pohľad zblízka – Láska v kaštieli? Lásky, škandály, manželstvá a tajné lásky Andrássyovcov so začiatkom o 18:00, na ktorej spoločne s kurátormi múzea spoznáte príbehy lásky členov tejto šľachtickej rodiny. Ako to pri Pohľadoch zblízka býva, kurátori predstavia zaujímavé exponáty a dokumenty, ktoré súvisia s témou lásky, zásnub, svadby v aristokratických kruhoch a patrili medzi osobné predmety majiteľov betliarskeho kaštieľa.

Na večernej prehliadke vás privítame s pohárom sektu a budete mať jedinečnú príležitosť odfotografovať sa na historickej sedacej súprave z 19. storočia s kvetinovou a valentínskou dekoráciou. A ak sa rozhodnete, že v tomto výnimočnom období požiadate svoju vyvolenú polovičku o ruku, môžete tak urobiť v krásnom prostredí kaštieľa za pomoci našich kolegov, ktorí vám pomôžu s realizáciou podľa Vašich predstáv.

Vstupné 8 €, zľavnené 5 €
Rezervácia večernej komentovanej prehliadky na tel. čísle: 0918 723 500

Jedinečné prehliadky kaštieľa Betliar doplnené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov 14. – 17. február, denne od 10.00 do 15.00 hod., kaštieľ Betliar
V termíne od 14. do 17. februára 2019 budú všetky prehliadky kaštieľa Betliar doplnené o príbehy lásky členov rodu Andrássyovcov, ktoré sa odohrali najmä v 19. a 20. storočí. Dozviete sa napríklad, ktorá vydatá grófka bola zaľúbená do majiteľa nášho kaštieľa, grófa Emanuela I. Andrássyho, čo sa klebetilo o kráľovnej Alžbete „Sisi“ a o Emanuelovom bratovi, Júliusovi, aj o tajuplnej „love story“ Františky a Dionýza Andrássyovcov.

Prehliadky budú prebiehať denne od 10.00 do 15.00 hod.

Podrobnosti

Dátum:
14. februára 2019
Čas:
18:00 - 19:30
Udalosť Category:
Webstránka:
http://muzeumbetliar.sk/

Miesto udalosti

SNM – Múzeum Betliar
Kaštieľna 6
Betliar, 049 21 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 58 798 31 18
Webstránka:
www.muzeumbetliar.sk

Organizátor

SNM – Múzeum Betliar
Telefón:
0918 686 634
Email:
judita.krajciova@snm.sk
Webstránka:
www.snm.sk