Operný večer Eleonóry Andrássy – Kaunitz

15. augusta 2020 @ 18:00 - 19:30

Operný večer Eleonóry Andrássy - Kaunitz

Operný večer Eleonóry Andrássy – Kaunitz

História betliarskeho kaštieľa sa spája s mnohými významnými menami, medzi ktorými vyniká aj meno manželky grófa Gejzu I. Andrássyho, Eleonóry Andrássy, rod. Kaunitz zu Rietberg. Dada, ako ju familiárne prezývali, pochádzala z prostredia českej aristokracie, z významného rodu s rozsiahlym rodokmeňom. Po sobáši s Gejzom Andrássym sa však sťahuje do, pre ňu nového, sveta uhorskej aristokracie, na ktorý si však rýchlo privykla. Mala svojho učiteľa maďarčiny a už čoskoro rozprávala plynulou maďarčinou. Eleonóra Kaunitz bola dôležitou osobou v rámci uhorskej a rakúsko-uhorskej šľachty, nielen kvôli svojmu priezvisku a manželovi, ale aj kvôli svojmu pôvabu. Na prelome 19. a 20. storočia maďarská historiografia Eleonóru spomína s veľkou obľubou ako elegantnú a krásnu dámu, ktorá bola ozdobou každej oslavy alebo bálu.

Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar preto už po štvrtý raz usporiada pre širokú verejnosť operný večer na počesť grófky Eleonóry Andrássy-Kaunitz. Pozvanie tento rok prijali operní speváci Eva Hornyáková a Titusz Tóbisz, s klavírnym doprovodom Júlie Grejtákovej.

Eva Hornyáková (soprán)

Slovenská sopranistka vyštudovala spev na Konzervatóriu v Košiciach a následne na VŠMU v Bratislave. Prebojovala sa do semifinále Competizione dell ‚Opera v Drážďanoch (2006) a Maria Callas Grand Prix v Aténach (2009). K jej ďalším súťažným úspechom patrí finále medzinárodnej súťaže v Bayreuthe a Medzinárodnej speváckej súťaže Hansa Gabora Belvedere vo Viedni. V roku 2006 debutovala v Slovenskom národnom divadle v Bratislave ako Grófka (Mozart: Figarova svadba) a prijala tu stále angažmán. K jej profilovým roliam patrí Mimi (Puccini: Bohéma), s ktorou sa predstavila o i. v španielskom meste La Coruña, v nemeckom Staatstheater Braunschweig, v Štátnej opere v Banskej Bystrici, s Operou SND na opernom festivale Pafos Aphrodite na Cypre (2010) a na jeseň 2010 v medzinárodnej produkcii v Japonsku.

Na domácej scéne zaujala tiež ako Marienka (Smetana: Predaná nevesta). S touto rolou, rovnako ako s Micael (Bizet: Carmen) sa predstavila aj na open air festivale v rakúskom Gars am Kamp. V sezóne 2009/2010 rozšírila svoj repertoár o postavu Pamina v Mozartovej Kúzelné flaute (dirigent Friedrich Heider), z mozartovského repertoáru naštudovala aj rolu Donny Elvíry (Don Giovanni). V inscenácii Gounodovho Fausta spievala v SND po boku presláveného basistu Paata Burchuladze a za rolu Markétky dostala Cenu opernej kritiky časopisu Hudobný život za najlepší ženský spevácky výkon v sezóne. Z množstva koncertov, na ktorých sa podieľala s kolegami zvučných mien (dirigenti Ondrej Lenárd, Vladimír Válek, Paolo Gatto, Heiko Mathias Förster, tenorista Miroslav Dvorský a i.), zazneli diela Mahlera, Brahmsa, Beethovena, Verdiho, Dvořáka alebo Janáčka. Ku koncertným úspechom patrí tiež spoločné účinkovanie s víťazom súťaže Operalia 2006, mexickým tenoristom Davidom Lomelím v Štátnej opere Praha (17. 3. 2010). V milánskej La Scale si zaspievala ako účastníčka svetovej opernej súťaže Placida Dominga Operalia 2010.

Titusz Tóbisz (tenor)

Narodil sa v Rimavskej Sobote. Štúdium operného spevu začal ako 23 ročný na košickom konzervatóriu. Popri štúdiu začal pôsobiť v Košickom divadle Thália Színház, kde bol obsadzovaný ako činoherec, muzikálový a operetný spevák. Od roku 2010 pôsobil ako zborista opery Štátneho divadla Košice a súčasne ako hosťujúci sólista opery Národného divadla v Miškovci. V roku 2014 sa stal sólistom opery Štátneho divadla Košice, kde debutoval v roli Cania z Leoncavallových Komediantov, za ktorú mu bolo udelené ocenenie Skokan roku. Za stvárnenie postavy Arindala vo Wágnerových Vílach mu bola udelená cena v ankete opernej kritiky v kategórii Skokan sezóny 2016/2017 a tiež Výročná cena Slovenského literárneho fondu. V súčasnosti interpretuje niekoľko hlavných rolí v operných a operetných inscenáciách: Otello (Verdi: Otello), Canio (Leoncavallo: Komedianti), Manrico (Verdi: Trubadúr), Laca Klemeň (Janáček: Její pastorkyňa), Arindal (Wagner: Víly), Ismaele (Verdi: Nabucco), Edmondo (Puccini: Manon Lescaut), Populescu (Kálmán: Grófka Marica), Vojvoda z Urbina (J. Strauss: Noc v Benátkach). Vystupuje na početných koncertoch s filharmóniami aj na súkromných akciách. Je stálym hosťom letného festivalu Musicales de Louvergny pod vedením dirigenta Paola Gatta. V roku 2018 stvárnil Lacu Klemeňa na prestížnom medzinárodnom opernom festivale Janáček Brno v slávnej verzii Její pastorkyne v koprodukcii divadla Théâtre Royal de la Monnaie a Teatro Comunale di Bologna. Sezónu 2017/2018 odštartoval debutom v roli Otella v rovnomennej Verdiho opere v Národnom divadle moravskoslezskom v Ostrave. Okrem vyššie uvedených operných domov, hosťuje aj v Jihočeskom divadle v Českých Budejoviciach, vo Veľkom divadle v Poznani a v iných. V roku 2018 mu bola udelená cena Harmónia v kategórii sólista roka 2018 v oblasti vážnej hudby. V roku 2019 získal cenu Jihočeskej Thálie za postavu Laca Kelemeňa v opere L.Janáčka „Jej pastorkyňa“. Bol nominovaný na DOSKY 2019 a výročnú cenu slovenského literárneho fondu za postavu Otella v opere G.Verdiho „Otello“. V roku 2019 mu taktiež bola udelená cena ministra kultúry za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca.

Ďakujeme, že počas pandémie COVID-19 dodržiavate bezpečnostné opatrenia.

15. augusta 2020